UefaHaberleri

Türk iş insanı, Afrika’daki insanlara umut olmak için futbol kulübü satın aldı

Birleşmiş Milletler (BM) projesi için gittiği Uganda Cumhuriyeti'nde futbol takımı satın alan Avukat Mehmet İhsan Kalkan,  Afrika'daki çocuklara umut oldu. Dünyaya mesaj vermek isteyen İş İnsanı Kalkan, şimdi dünya yıldızı futbolcular yetiştirmek için kolları sıvadı.

2 yıl önce Birleşmiş Milletler'in bir projesi için Uganda'ya giden Avukat Mehmet İhsan Kalkan, 1 ay Uganda'da kaldı. Hafta sonları bölgesel maçları izleyen Kalkan, yoklukta yetişmelerine rağmen futbola aşık olan başarılı gençleri görünce futbol kulübü satın almaya karar verdi. Türkiye'de Silopi Spor Kulübü'nde yönetim kurulu üyeliği yapan Kalkan, Uganda Bölgesel 3.Lig ekiplerinden Mateete Football Clup'ı satın aldı. Alt yapıyı iyileştirmek için çalışmalar yapan Kalkan, ayrıca Futbol Akademisi de kurdu. Afrikalı çocuklara umut olan Kalkan, şimdi dünya yıldızları yetiştirmek için çaba sarf ediyor.

'DÜNYAYA MESAJ VERMEK İÇİN TAKIM ALDIM'

Daha önce Silopi Spor Kulübü'nde yönetim kurulu üyeliği yaptığını belirten Kalkan, "O dönem Silopi Sporu şampiyon yapmayı başardık. Aslında ruhumuzda da var, küçüklüğümüzden beri futbolu severek büyüdük. Hem ülkemizde hem de dünyada futbola karşı büyük bir sevgi var. Bu ruhu Silopi'den Uganda'ya taşıdık. Büyük elçinin daveti üzerine Uganda'ya gitmiştim, güzel bir seyahatim oldu. Daha sonra Birleşmiş Milletler'in projesini kazandık ve yeniden Uganda'ya gittik. Uganda'nın fark bölgelerinde yer alan hastanelere XRay cihazı kurduk. O dönem 1 aydan fazla Uganda'da kaldım. Bence Uganda halkı, dünyanın en sampatik halklarından birisi. Projenin yanı sıra hafta sonları vaktimiz de oluyordu, futbol maçlarını izlemeye gidiyorduk ve her gittiğimizde 'başkan geldi' diyorlardı. O sahalarda, o yoklukta çok başarılı gençlerin olduğunu gördüm. Dünya yıldızlarının birçoğu Afrika kökenli vatandaşlardır. Dolayısıyla yokluk içinde yetişen, zor koşullarda yaşayan çocuklara umut olmak ve dünyaya da güzel bir mesaj vermek adına futbol kulübü almaya karar verdim" diye konuştu.

'DÜNYA YILDIZLARI ÇIKARMAK İSTİYORUZ'

Mateete Football Clup'ı satık aldığında takımın alt yapısının kötü durumda olduğunu belirten Kalkan, "Çocukların çalışabileceği alanları kısıtlıydı. Takımı alınca ilk olarak oradaki koşulları değiştirdik, alt yapıyı güçlendirdik. Futbol Akademisi kurdum, şu an 50 çocuk bünyemizde yer alıyor. Onları yetiştirmeye gayret ediyoruz. Ana amacımız, Afrika'da yetişen bu çocukların bir dünya yıldızı olmasını sağlamak, bunun için emek sarf ediyoruz. Ancak bunları hayata geçirmek, ilerletmek Afrika Kıtası'nda çok kolay olmuyor ama önemli olan zoru başarmak. Şampiyonluk hedefini önümüze koyarak ilerliyoruz. Takımı biz aldığımızda bölgesel ligdeydi, şampiyon yaparak 3.lige çıkardık. Şimdiki amacımız 2.lig ve süper lige çıkmak. İnşallah adım adım hedeflerimize ulaşacağız. Bu takımla birlikte bir tarih yazmak istiyoruz. Çok başarılı çocuklar var, o çocukları çok daha iyi takımlara vermek için çok ciddi alt yapı çalışmaları yapıyoruz. Özellikle önümüzdeki yıl yetiştirdiğimiz çocukları futbol sahnesine sunacağız. Zaten uzun vadeli planlamalar yaptık, dünya yıldızları çıkarmak istiyoruz. İnşallah bu hayalimizi de gerçekleştirmiş olacağız" dedi.

GANALI FUTBOLCU: HEDEFİM, TÜRKİYE SÜPER LİG'DE OYNAMAK

23 yaşındaki sol forvet oyuncusu Iddrıs Abdul Wahap, "Sol bek ve sol forvet olmak üzere çok alanda oynadım. Ama sol forvette çok etkili bir oyuncuyum. Gana vatandaşıyım, burada olmaktan dolayı da çok mutluyum. Çok değerli başkanla birlikte anlaşma imzaladık. Ana hedefim ilerde Türkiye Süper Lig'de oynamak" şeklinde konuştu.

atletizm, koşu, yürüyüş, hız, dayanıklılık, maraton, atlet, yarış, atletik, spor salonu, futbol, oyuncu, takım, maç, gol, gol kralı, kupa, turnuva, antrenör, saha, UEFA, futbol, teknik direktör, transfer, futbol takımı, futbol turnuvası, futbol yarışı, futbol kupası, futbol oyuncusu, futbol antrenörü, futbol sahası, UEFA turnuvası, UEFA kupası, UEFA futbol yarışı, UEFA futbol oyuncusu

77
Bize Ulaşın

Merkez mahallesi mutlu han sokak no:17/2 Bartın/Sakarya

info@uefahaberleri.com.tr

uefahaberleri.com.tr adresinde yer alan haberlerin iktibas edilirken kaynak gösterilmesini bekleriz.
Sitemizde yer alan haberin telif hakları Ana Medya firmasına aittir, kaynak gösterilmeden ve link verilmeden iktibas edilemezler.
Haber Sitesi Bu içeriğin kullanımıyla ilgili yasal yükümlülükler kullanıcıya aittir.